GPS dla samochodów ciężarowych

9 lipiec 2018

Nawigacja dla samochodu ciężarowego zdecydowanie musi wykraczać swoją funkcjonalnością poza standardy. Urządzenia GPS nie mogą ograniczać się wyłącznie do wytyczania trasy. Dbając o bezpieczeństwo i efektywność trasy, stają się w pewien sposób asystentem kierowcy.

Wybierając GPS pod kątem samochodu ciężarowego, warto zadbać o jak najszersze zestawienie poszczególnych funkcji. Nawet te, które na pozór wydają się drugoplanowe, mogą w trasie – szczególnie nieznanej – zapewnić bezproblemowy przejazd. Stąd dążenie producentów do tego, jak najbardziej uszczegóławiać nawigacje do ciężarówek. Efekt to specjalistyczne rozwiązania pozwalające np. wytyczać konkretną trasę dla dużego pojazdu czy omijanie potencjalnych zagrożeń – np. zbyt niskich lub nieokreślonych pod względem wysokości zabudowy mostów.

By jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie ma dobra nawigacja do samochodu ciężarowego należy pamiętać o prawidłowym sprofilowaniu pojazdu. Urządzenia GPS do profesjonalnego transportu w większości przypadków umożliwiają swoiste spersonalizowanie użytkownika pod kątem pojazdu, którym pokona tysiące kilometrów. W ten sposób można określić m.in.:

– typ używanego pojazdu,

– ciężar samochodu,

– maksymalny ciężar przewidziany na oś,

– wymiary pojazdu: długość, wysokość i szerokość,

– określoną maksymalną prędkość na drodze.

Dodatkową opcją jest określenie specyfikacji produktowej transportowanego towaru. Oznaczenie przesyłki jako np. materiały niebezpieczne spowoduje, że nawigacja do ciężarówki z założenia wykluczy drogi, na których taki przewóz jest zabroniony.

Nawigacja do ciężarówki, czyli szczegóły i detale

Drobiazgowość określania trasy bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i transportu. Stąd producenci nawigacji ciężarowych zapewniają w specjalistycznych modelach informacje, wykraczające zdecydowanie poza standardowe komunikaty GPS. To m.in.:

– zakaz wjazdu samochodów ciężarowych,

– zakaz wjazdu przyczep i naczep,

– zakaz zawracania dla ciężarówek,

– zakaz skrętu dla aut ponadgabarytowych,

– zakaz wjazdu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi lub potencjalnie skażającymi zbiorniki wody.

Podobnie jest w przypadku ostrzeżeń. Te dotyczyć mogą stromych podjazdów, niebezpiecznych tras o dużym nachyleniu czy miejsc, w których istnieje niebezpieczeństwo zawieszenia pojazdu. Nawigacja GPS do ciężarówki odnotowuje również miejsca, gdzie kierowcę czeka ostry zakręt czy potencjalny silny, boczny wiatr.

Większy ekran, więcej szczegółów

Nawigacja dla ciężarówek staje się standardem i nieodłącznym elementem wyposażenia kierowców zawodowych ze względu na bieżące aktualizacje. W przeciwieństwie do tradycyjnych map czy używanych latami – i w efekcie przestarzałych – atlasów, GPS to bieżące aktualizacje dróg, punktów POI, ograniczeń czy wyznaczanych automatycznie tras alternatywnych. To, w połączeniu z np. tendencją do regularnego powiększania ekranu urządzenia nawigacyjnego daje pełen komfort jazdy.

Rozwój danych mapowych idzie bowiem w parze z wygodą używania nawigacji do taboru ciężarowego. Coraz częściej połączenie urządzenia z np. dyspozytorem w centrali daje możliwość reagowania w trybie on-line na wydarzenia na drodze. Wszystko to przekłada się na realne korzyści – szybszy, a jednocześnie bardziej bezpieczny transport.